Média 2026. június 24

„Bárki be fog tudni kapcsolódni a közmédia átalakításába” – ígéri Tarr Zoltán

Társadalmi egyeztetést hirdetett meg a Tisza-kormány társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztere, amíg ezt tart, átmeneti vezetőket neveznek ki.

Az országgyúlés kedden 145 igen szavazattal 39 nem ellenében elfogadta a médiatörvény módosítását, ami felszámolja a közmédiát a jelenlegi formájában.Grósz Judit, a közmédia átalakításért felelős miniszteri biztos a korábbi kritikákra (pl. társadalmi egyeztetés kihagyása) reagálva azt írta Linkedinjén, hogy a most előkészített törvénymódosítás egy gyors, szükséges intézményi lépés, és nemsokára elindítják a társadalmi és szakmai egyeztetést, őszre pedig újabb konzultációt ígért a médiatörvény átfogó módosítása előtt. 

Tarr Zoltán, a Tisza-kormány társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztere ezt kedd este Facebook-videóban erősítette meg: elmondása szerint „a közmédia átalakításának folyamatába bárki be fog tudni majd kapcsolódni, hiszen abban a pillanatban, amikor le tudjuk váltani a jelenlegi vezetőket, egy átmeneti vezetés veszi át az irányítást, akik meg fogják indítani azt a társadalmi párbeszédet, amelynek során minden szakmai szervezetet, érdeklődőket be fogunk vonni abba a beszélgetésbe, amelynek célja annak közös elhatározása, megállapítása, hogy milyen közmédiát szeretnénk”.

A tegnap elfogadott médiatörvény szerint:

  • megszűnik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma tagjainak, a Duna Médiaszolgáltató és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) jelenlegi vezető tisztségviselőinek megbízatása.

  • szintén megszűnik a közmédia kiadójaként funkcionáló Duna Médiaszolgáltató és a tartalmakat gyártó MTVA. Helyette két cégre, a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt.-re és a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt.-re bontják a szervezetet.

  • nyílt pályázaton választják ki a szakmailag legalkalmasabb vezetőket például a Médiatanács és a közmédia élére.

  • létrejön a Független Közmédia Testület, amely ellenőrzi a közmédia függetlenségét és gazdálkodását. A nagy értékű szerződéseket is ez a testület hagyja jóvá. A testületbe négy évre három tagot a kormánypárt, három tagot az ellenzéki pártok, öt évre három tagot médiaszakmai szervezetek jelölhetnek.

  • létrejön a Sajtóalap, amit az NMHH kezel. A Sajtóalap feladata a különböző független médiumok támogatása.

Borítókép: Tarr Zoltán Facebook-oldala

Továbbiak
Építkezésre hív az új évben a Spektrum Home. Az AMC Networks tematikus csatornája januárban rendhagyó otthonok megvalósításán kalauzolja végig a tévénézőket és feltárja a megálmodóik elképzeléseinek útjába álló nehézségeket.
Média | 2026. január 05.
Megszűnik a Győr város médiacentruma, a Győr Plusz Média Zrt. – erről kedden döntött a centrumot eddig fenntartó Győr-Szol Zrt. igazgatótanácsa, írta meg a Telex.
Média | 2026. május 20.